C vitamīns mūsu imūnsistēmai
C vitamīns ir svarīga uzturviela, kas palīdz uzturēt imūnsistēmu veselu un stipru, īpaši rudens un ziemas mēnešos, kad infekciju risks ir augstāks. Tas ir viegli pieejams daudzos pārtikas produktos, bet dažos gadījumos var būt nepieciešams lietot papildus, lai nodrošinātu pietiekamu daudzumu organismam. Saglabājot līdzsvarotu un pilnvērtīgu uzturu, mēs varam nodrošināt, ka mūsu ķermenis saņem visu nepieciešamo, lai cīnītos pret slimībām un saglabātu labu veselību visa gada garumā.
Kā C vitamīns palīdz uzturēt mūsu imūnsistēmu
C vitamīns, pazīstams arī kā askorbīnskābe, ir viens no visbiežāk minētajiem vitamīniem, kad runa ir par mūsu veselību un imunitāti. It īpaši par C vitamīnu mēs atceramies rudens un ziemas sezonā, taču C vitamīna loma mūsu organismā ir daudz plašāka, nekā tikai saaukstēšanās ārstēšana vai profilakse. C vitamīns ir spēcīgs antioksidants, kas palīdz aizsargāt šūnas no brīvo radikāļu izraisītajiem bojājumiem, veicina kolagēna sintēzi un uzlabo dzelzs uzsūkšanos organismā.
Tomēr, kad ir īpaši svarīgi pievērst uzmanību šim visiem zināmajam vitamīnam, un kā to vislabāk lietot?
Kas ir C vitamīns?
C vitamīns jeb askorbīnskābe ir ūdenī šķīstošs vitamīns, ko organisms pats nespēj sintezēt, tāpēc to ir jāuzņem ar pārtiku vai uztura bagātinātājiem.un C vitamins enuzkrājas organismā, tāpēc tas jāuzņēm ik dienu.
C vitamīns ir ļoti svarīgs imūnsistēmas darbībai, jo tas palīdz uzlabot balto asins šūnu darbību, kas cīnās pret infekcijām un slimībām. Turklāt C vitamīns ir nepieciešams kolagēna sintēzei, kas ir svarīgs ādas, kaulu un asinsvadu komponentu veidošanai, kā arī brūču dzīšanas procesiem.
C vitamīna trūkums
C vitamīna trūkums var izraisīt dažādas veselības problēmas. Pazīmes, kas var liecināt par C vitamīna trūkumu: vāja imūnsistēma, ātri veidojas zilumi, deguna asiņošana, asiņojošas smaganas, pietūkušas smaganas, lēna brūču dzīšana, gremošanas traucējumi, autoimūnas slimības, sausi un sašķēlušies mati, sausi un sarkani plankumi uz ādas, rupja un sausa vai zvīņojoša āda, pietūkušas un sāpīgas locītavas, svara pieaugums.
C vitamīns ir būtisks, lai uzturētu normālu imūnsistēmas darbību. Pirmkārt, tas darbojas kā antioksidants, kas palīdz aizsargāt šūnas no oksidatīvā stresa – viena no galvenajām cēloņu grupām, kas var vājināt imūnsistēmu. Oksidatīvais stress rodas, kad organismā ir pārāk daudz brīvo radikāļu, kas var bojāt šūnas un veicināt iekaisuma procesus.
Otrkārt, C vitamīns palīdz balto asins šūnu, piemēram, neitrofilu un limfocītu, darbībai. Šīs šūnas ir būtiskas imūnsistēmas šūnas, kas aizsargā organismu pret patogēniem, kā baktērijas un vīrusi. C vitamīns veicina šo šūnu ražošanu un to spēju efektīvi darboties. Pētījumi liecina, ka C vitamīna trūkums var izraisīt imūnās aizsardzības samazināšanos, palielinot infekciju risku.
C vitamīna lietošana papildus
Lai gan lielākā daļa cilvēku var iegūt pietiekami daudz C vitamīna no uztura, ir dažādas situācijas, kad papildu C vitamīna lietošana var būt nepieciešama. Tādos gadījumos ieteicams konsultēties ar ārstu, lai pielāgotu ieteicamo dienas devu.
Paaugstināts stresa
līmenis
Psiholoģisks un fizisks stress, piemēram, intensīvi treniņi, ilgstošas slimības vai smags emocionāls stress, var samazināt C vitamīna līmeni organismā, tādējādi palielinot nepieciešamību pēc tā.
Slikta uztura kvalitāte
Cilvēki, kuri uzturā lieto maz augļu un dārzeņu, varētu būt pakļauti lielākam riskam C vitamīna trūkumam. Tas var būt īpaši izplatīts starp smēķētājiem, alkohola lietotājiem un cilvēkiem ar dažādām veselības problēmām, kas var ietekmēt uztura uzņemšanu.
Vīrusu infekciju sezonas laikā
Rudens un ziemas mēnešos, kad saaukstēšanās un gripas gadījumi ir izplatītāki, C vitamīns var palīdzēt stiprināt imūnsistēmu un mazināt slimību simptomus. Pētījumi liecina, ka regulāra C vitamīna lietošana var saīsināt saaukstēšanās ilgumu un mazināt simptomu smagumu.
C vitamīna avoti
C vitamīnu vislabāk uzņemt ar ikdienas uzturu, ēdot svaigus augļus un dārzeņus. Daudzos augļos, ogās un dārzeņos ir lielāks vai mazāks C vitamīna daudzums.
Visvairāk C vitamīna jebkuros augļos vai dārzeņos būs svaigā, neapstrādātā veidā. Cepot vai vārot produktus virs 100 grādiem, C vitamīns zūd. Sevišķi lieli C vitamīna zudumi rodas, ēdienu atkārtoti karsējot
C vitamīns produktos
Daži no augļu, dārzeņu un ogu veidiem ir īpaši bagāti ar C vitamīnu. Visi mēs zinām, ka liels C vitamīna daudzums ir gan citronos, gan upenēs. Tač neaizmirsīsim arū par kāpostiem, tieši tā – šajos dārzeņs ir ļoti liels C vitamīna daudzums, tāpēc iekļausim tos, plānojot nedēļas ēdienkarti.
Nozīmīgākie produkti, kas satur ievērojami C vitamīna daudzumu:
- Citrusaugļi: apelsīni, citroni, greipfrūti;
- Ogas: zemenes, avenes, mellenes, upenes;
- Paprika: īpaši sarkanā un dzeltenā paprika;
- Brokoļi un kāposti: arī ziedkāposti un Briseles kāposti;
- Tomāti un spināti.
Regulāri lietojot šos produktus, lielākā daļa cilvēku var nodrošināt pietiekamu C vitamīna daudzumu savam organismam. Tomēr ir situācijas, kad uztura papildināšana ar C vitamīnu ir nepieciešama.
Ieteicamā C vitamīna dienas deva
Ieteicamā C vitamīna dienas deva atspoguļo to, cik daudz vitamīna vajadzētu uzņemt lielākajai daļai cilvēku ik dienu, jo C vitamīns neuzkrājas organismā.
Dienas deva pieaugušajiem un pusaudžiem
Dienas deva atšķiras gan no vecuma, gan dzimuma. Sievietēm C vitamīna deva ir nedaudz mazāka par vīriešiem ieteicamo.Ieteicamā dienas deva:
Meitenes vecumā no 14 līdz 18 gadiem: 65 mg/ dienā
Zēni vecumā no 14 līdz 18 gadiem: 75 mg/ dienā
Vīrieši vecumā no 19 gadiem: 90 mg/ dienā
Sievietes vecumā no 19 gadiem: 75 mg/ dienā
Dienas deva bērniem
C vitamīna dienas deva bērniem, protams ir atkarīga no bērnu vecuma.
Tā ir:
1 – 3 gadi: 15 mg/dienā
4 – 8 gadi: 25 mg/dienā
9-13 gadi: 45 mg/dienā
Kāpēc rudens ir būtisks C vitamīna rezervju papildināšanai?
Rudens ir pārmaiņu laiks – dabā, cilvēku ikdienā un arī veselības jautājumos. Kad mainās sezona, mēs biežāk pakļaujamies vīrusiem un infekcijām, kas saistītas ar aukstāku laiku un lielāku cilvēku pulcēšanos slēgtās telpās. Tāpēc rudenī īpaši svarīgi ir papildināt C vitamīna rezerves, lai stiprinātu organisma dabiskās aizsargspējas.
Papildu tam, rudens ir laiks, kad daudzi cilvēki piedzīvo sezonālu afektīvo traucējumu, kas var negatīvi ietekmēt imūnsistēmu. Saules gaismas samazināšanās un aukstākie laikapstākļi var novest pie pazemināta enerģijas līmeņa un sliktākas imūnsistēmas darbības, un C vitamīns var būt viens no elementiem, kas palīdz uzturēt labu pašsajūtu un imunitāti.
Savā veikalā mēs piedāvājam gan C vitamīnu no Iconfit, kas ir ērti norijamu kapsulu veidā, gan C vitamīnu no Ostrovit tablešu veidā, gan NOW C vitamīnu ar bioflavonoīdiem kapsulu formā.
Esi vesels!