D vitamīns mūsu organismā
Sāksim ar to, ka D vitamīns ir taukos šķīstošs vitamīns, tāpēc to nav vajadzīgs papildināt katru dienu — organismā veidojas šī vitamīna rezerves.
Katru gadu vasaras mēnešos aktualizējas jautājums – vai nepieciešams uzņemt D vitamīnu papildus vasaras mēnešos, kad ir pietiekami daudz saules arī Latvijas platuma grādos.
D vitamīna līmeņa izpēte Latvijas iedzīvotāju vidū sākta salīdzinoši nesen – analizēti pārsvarā pēdējo desmit gadu dati, un tie liecina, ka D vitamīna deficīts un nepietiekamība Latvijas iedzīvotāju vidū ir izplatīta, neatkarīgi no vecuma, dzimuma un gadalaika, un tikai apmēram piektajai daļai iedzīvotāju D vitamīna līmenis ir normas robežās
(Latvijas Osteoporozes un kaulu metabolo slimību asociācijas, Rīgas Stradiņa universitātes, Rīgas Austrumu Klīniskās slimnīcas speciālistu veikts pētījums).
Kā norāda speciālisti: “Saulei mūsu platuma grādos nav liela loma D vitamīna sintēzē, jo esam pārāk tālu no ekvatora un saules stari krīt slīpi. Jo saules stari sasniedz zemi taisnākā leņķī, jo efektīvāka ir D vitamīna veidošanās ādā. Bet arī tad D vitamīns saules ietekmē sintezēsies tikai tad, ja nelietosim saules aizsargkrēmu, kas, savukārt, ir bīstami ādas veselībai. Lietojot saules aizsargkrēmus, D vitamīna sintēze ādā samazināsies par 80–90%.”
Atceramies to, ka brūna (iesauļojusies) āda ir aizsardzība pret saules UV stariem un tādā ādā nenotiek D vitamīna veidošanās. Tātad, ir jāatceras, ka D vitamīna izstrāde notiek gaišā ādā, bet gaiša āda ir jāaizsargā ar saules aizsarrgkrēmiem. Un neaizmirstam, ka pārmērīga sauļošanās var izsaukt citas problēmas, tostarp veicināt ādas vēža rašanos.
Kāds ir optimāls D vitamīna līmenis
Savu D vitamīnu ikviens iedzīvotājs var noskaidrot, tikai veicot asins analīzes, izvēloties noteikt D vitamīna līmeni.
Šis ir maksas pakalpojums (visbiežāk) un tas variē atkarībā no laboratorijas, bet provizoriski tā izmaksas ir zem 10 euro. Ikviena laboratorija sniedz arī atšifrējumu, skaidrojot, vai rezultāts ir optimāls, vai diemžēl - nē.
Par normu uzskata 30 – 50 ng/ml. Ja D vitamīna līmenis ir zem 10 ng/ml, tad to uzskata par smagas pakāpes deficītu, no 10-20 ng/ml uzskata par vidēji smagas pakāpes deficītu, un no 20-30 ng/ml uzskata par nepietiekamu līmeni.
Ja cilvēks izvēlas lietot D vitamīnu palielinātās devās, tad būtiski ir sekot D vitamīna līmenim asinīs un regulāri nodot analīzes, dažreiz pat nepieciešams tās nodot katru mēnesi. Ja ikdienā papildus uzņemtā deva ir maza, tad pietiekoši sekot savam D vitamīna līmenim reizi gadā vai reizi pusgadā.
D vitamīna avoti
Visi zinām, ka D vitamīns ir daudzos uztura produktos, ko ikdienā lietojam.
Visvairāk D vitamīnu satur treknās zivis, olas, piena produkti – sviests, piens; aknas. Taču pētījumi rāda, ka vidēji mēs uzņemam ar pārtiku tikai 10% no nepieciešamā D vitamīna diennnakts devas.
Personas, kas dažādu iemeslu dēļ uzturā nelieto piena produktus vai zivis, ar pārtiku uzņem vēl mazāk D vitamīna.
Protams, ka saule ir būtisks D vitamīna avots, taču atceramies gan par sauļošanās ietekmi uz ādu, gan par nosauļotās ādas nespēju sintezēt D vitamīnu. Bet protams, nevajag izvairīties no saules pilnībā un saule ir dabisks D vitamīna avots arī mūsu platuma grādos.
D vitamīna trūkums organismā
D vitamīnam organismā ir daudz funkciju un darbības mehānismu, tāpēc nav vienas konkrētas pazīmes, pēc kuras varētu spriest par D vitamīna trūkumu.
D vitamīna trūkumam var būt vairākas nopietnas sekas veselībai.
Pirmkārt, tās ir kaulu veselības problēmas: rahīts bērniem un osteomalācija. Otrkārt, vājinās imunsistēmas darbība. Cilvēkiem ar pazeminātu D vitamīnu paaugstinās depresijas risks. Šis saraksts noteikti ir garāks, un te uzskaitītas ir tikai pašas biežāk pieminētās slimības, ko var veicināt D vitamīna trūkums.
Jaunākajos pētījumos ir atklāts, ka D vitamīna deficīts var radīt arī tādas hroniskas slimības kā osteoporoze un vēzis.
D vitamīna nozīme organismā
D vitamīns ir svarīgs ne tikai kaulu, zobu un locītavu veselībai, tas arī samazina sirds saslimšanu, diabēta un atsevišķu vēža veidu risku. Tas ir ļoti svarīgs, lai notiktu kalcija un fosfora absorbācija un metabolisms.
Papildus augstākminētām lietām D vitamins: regulē un atbalsta imūnsistēmas darbību; uztur veselīgu ķermeņa svaru; samazina multiplās sklerozes attīstības risku; saglabā smadzeņu funkcijas novecojot; samazina astmas simptomu biežumu un smagumu; samazina reimatoīdā artrīta veidošanās risku sievietēm.
D vitamīns bērniem
D vitamīns ir svarīgs ikviena bērna attīstībai, jo D vitamīns palīdz kalcijam un fosforam uzsūkties, tas ir nepieciešams kaulu attīstībai, lai kauli veidotos stipri un veseli un mazinātu lūzumu risku un izvairītos no saslimšanas ar rahītu.
D vitamīns ir vitāli svarīgs mazuļiem, jo novērš muskuļu un skeleta sistēmas problēmas, kuras draud bērniem, it īpaši tiem, kas aizraujas ar elektroniskām spēlēm, datoriem, viedierīcēm un pierod pie mazkustīguma. Šāds dzīvesveids veicina lieko svaru un aptaukošanos, kas veicina nepietiekamu D vitamīna līmeni serumā.
Ģimenes ārsts, uzraugot bērna attīstību, vienmēr ieteiks pareizo D vitamīna devu lietošanai mazulim.
D vitamīns un depresija
Cilvēkiem, kuru organismā nav pietiekams D vitamīna daudzums, ir divreiz lielāka iespēja piedzīvot depresiju, liecina pētījumi. Smadzeņu daļās, kas atbildīgas par cilvēka noskaņojumu, atrodas D vitamīna receptori, tāpēc zems D vitamīna līmenis ietekmē šo reģionu spēju pilnvērtīgi funkcionēt.
Ar depresiju slimo ļoti liels cilvēku skaits, tiek uzskatīts, ka Latvijā ik gadu ar depresiju slimo pāri 100 tūkstošiem cilvēku. Jāatcerās, ka mūsdienās depresija ir ārstējama slimība. Un noteikti personai, kas sirgst ar depresiju, ir jāgriežas pie ārsta, ka snozīmēs pareizos izmeklējumus un noteikts pareizo ārstēšanās kursu.
D vitamīna piedevas jeb uztura bagātinātāji
D vitamins kā uztura bagātinātājs mūsdienās ir pieejams daudz un dažādos veidos un devās. Svarīgi ir noteikt savu D vitamīna līmeni organismā un vadoties no tā izvēlēties pareizas devas D vitamīna uztura bagātinātāju.
Šobrīd ir pieejami gan tradicionālie D vitamīnu kapsulās, gan ērtās, viegli dalāmās tabletēs, ko viegli dozēt.
Iegādājoties D vitamīnu, ir būtiski skatīties uz tā devu, kas norādīta uz iepakojuma. Jāiepazīstas ar iepakojuma marķējumu. Svarīgi, ka deva var būt norādīta gan SV – starptautiskās vienības vai angliski - IU (international units).
Mūsu veikalā ir iespējams iegādāties vairāku firmu D vitamīnu, tādējādi izvēloties to, kas vairāk patīk.
Būsim veseli!